W dniach 29-30 września 2023 r. w Hotelu Airport Okęcie w Warszawie odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”, która zgromadziła niemal 400 medyków z całej Polski. To największa konferencja opieki paliatywnej w Polsce.

Organizatorami konferencji byli: Vicommi Media, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci UCK WUM oraz Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Przewodniczącym Komitetu Naukowego spotkania był dr n. med. Paweł Witt. Podczas konferencji uczestnicy wzięli udział w wykładach wybitnych ekspertów, interaktywnym panelu dyskusyjnym i praktycznych warsztatach, m.in. z komunikacji z rodziną pacjenta umierającego lub w tematyce leczenia ran onkologicznych.

Patronatu honorowego wydarzeniu udzielili: Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Naukowe Leczenia Ran i Organizacji Opieki, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Onkologicznych, Europejskie Stowarzyszenie Czyste Leczenie, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, Konsultanci Krajowi:

  • w dziedzinie medycyny paliatywnej, prof. Wojciech Leppert,
  • w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, dr Izabela Kaptacz,
  • w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego, prof. Małgorzata Pasek,
  • w dziedzinie farmakologii klinicznej, prof. Bogusław Okopień,
  • w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, prof. Jan Styczyński,
  • w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej, dr Mariola Rybka,
  • w dziedzinie geriatrii, prof. Tomasz Targowski,
  • w dziedzinie onkologii klinicznej, prof. Maciej Krzakowski.

Gościem specjalnym konferencji był wybitny aktor Piotr Trojan, gwiazda filmu „Johnny”, który podczas dedykowanego spotkania z uczestnikami „Odchodzić bez bólu” opowiedział m.in. o tym, jak przygotowania do tej produkcji zmieniły jego postrzeganie hospicjów i opieki paliatywnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji: